Informacje praktyczne

Informacje praktyczne, które na pewno Ci się przydadzą

Na innych stronach szczegółowo wyjaśniliśmy, w jaki sposób będzie działać winieta elektroniczna i jakie korzyści przyniesie w porównaniu z klasycznymi winietami papierowymi. Mogą Cię jednak również zainteresować porady praktyczne, dlatego zebraliśmy poniższe pytania i odpowiedzi na nie. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś, o czym nie napisaliśmy, napisz do nas, z przyjemnością Ci odpowiemy.
 • winieta elektroniczna nie wymaga żadnej inej formy, np. nalepki
 • winieta elektroniczna jest ważna już w momencie jej wydania, zwykle w ciągu 15 minut
 • winietę elektroniczną można nabyć korzystając ze smartfona lub komputera
 • winietę elektroniczną możesz zapłacić kartą płatniczą, kartą kredytową, SMS Premium, BLIKiem
 

Czy winietę elektroniczną muszę mieć już od 01.01.2021 r.?

Winiety elektronicznej nie musisz kupować już na początku stycznia, jeśli posiadasz ważną winietę roczną z roku 2020. Będzie ona tradycyjnie ważna do 31.01.2021 r. Winieta elektroniczna charakteryzuje się tym, że zakupiona w określonym dniu ważna jest 365 dni, a więc opłaca się kupić winietę roczną o każdej porze roku.
 • winietę elektroniczną roczną możesz kupić w dowolnym czasie, jest ważna i tak 365 dni
 • winieta elektroniczna ważna jest od momentu jej wydania, a jeśli kupujesz z wyprzedzeniem od 00:00
 

Czy mogę wyruszyć w drogę od razu po uiszczeniu opłaty za winietę elektroniczną?

Jeśli za winietę elektroniczną płacisz przy użyciu karty płatniczej, wystarczy wpisać dane pojazdu, wybrać rodzaj winiety elektronicznej, termin jej ważności i zapłacić. Otrzymasz potwierdzenie na swój e-mail l i będziesz mógł wyruszyć w podróż. Jeśli zdecydujesz się na płatność przelewem bankowym, z płatnych odcinków autostrad będziesz mógł korzystać dopiero po otrzymaniu potwierdzenia zapłaty. Praktycznie zakup elektronicznej winiety odbywa się w czasie 15 minut, od dokonania zapłaty, otrzymasz na pocztę elektroniczną potwierdzenie nabycia winiety. Możesz też za dodatkową opłatą zamówić potwierdzenie wydania winiety SMS.
 • kupujesz online i w ciągu 15 minut masz potwierdzenie nabycia winiety na poczcie mailowej
 • mozesz zamówić także potwierdzenie nabycia winiety elektronicznej SMS
 • jeśli nie otrzymasz potwierdzenia, koniecznie skontatkuj się z nami customer@winieta-online.pl
 

Od kiedy będzie można zakupić winietę elektroniczną?

Winiety elektroniczne można kupić w dowolnym momencie w sklepie internetowym - korzystając z komputera lub smartfona. Warto przed podróżą dokonać zakupu kilka godzin wcześniej, ponieważ w piątki i dni wzmożonego ruchu czas realizacji wydania winiety elektronicznej może przedłużyć się do 1 godziny.
 • kupując winietę elektroniczną sam określasz od kiedy ma działać, może natychmiastiowo lub maksymalnie 3 miesiąc
 • po zakupie otrzymujesz potwierdzenie rejestracji winiety, i możesz kontynuować jazdę do Czech

Kiedy otrzymam potwierdzenie zapłaty, jeśli zapłaciłem/am przelewem bankowym?

Potwierdzenie zapłaty otrzymasz dopiero po zaksięgowaniu kwoty na naszym koncie (do 5 dni). Winietę elektroniczną wydajemy wię w 5 lub szóstym dniu po zapłacie przelewem. Płacąc kartą bankomatową, blikiem SMS premium, otrzymujesz winietę elektroniczną zwykle do 15 minut, a w dniach wzmożonego ruchu maksymalnie do 1 godziny. Wydawanie winiet elektronicznych odbywa się przez 24 godizny na dobę i 365 dni w roku.
 • przelewem bankowym zakup winiety, to zwykle forma odroczonego zakupu, trwa zwykle do 5 dni
 • wybieraz termin ważności winiety +5 dni, 
 • jedziesz na wakacje, winietę elektroniczną możesz zakupić z wyprzedzeniem np. 1 miesiąc, maksymalnie 3 miesiące
 

Czy winietę elektroniczną mogę przenieść na nowy pojazd, jeśli sprzedam stary?

Winiety elektronicznej nie można przenieść z jednego pojazdu na inny, więc w przypadku sprzedaży pojazdu winieta elektroniczna pozostanie przy poprzednim pojeździe. Kupujący samochód staje się więc automatycznie nabywcą winiety. Jeśli dokona przerejestrowania samochodu i dokonam zmiany numerów rejestracyjnych utraci prawo do korzystania z winiety zakupionej do stergo numeru rejestacyjnego.
 • winieta jest wystawiona do numeru rejestracyjnego, nie ma możliwości przenoszenia winiety
 • winieta ma powiązanie tylko z numerem rejestracyjnym pojazdu

Czy winieta elektroniczna jest ważna przez cały pierwszy i ostatni dzień wybranego okresu?

Przy zwykłym zakupie winiety elektronicznej początek jej ważności określa data i godzina zapłaty. Informację tę znajdziesz na potwierdzeniu, które otrzymasz e-mailem, na dokumencie zakupu. Na potwierdzeniu podany jest również koniec ważności winiety elektronicznej, przy czym zawsze obowiązuje zasada, że jest to podany dzień, godzina 23, minut 59, sekund 59.

W przypadku skorzystania z możliwości odroczenia okresu ważności winiety elektronicznej (można ją kupić z wyprzedzeniem do trzech miesięcy), winieta elektroniczna zacznie obowiązywać wybranego dnia o północy.
 

Czy mogę sam określić, od kiedy zacznie obowiązywać winieta elektroniczna?

Tak, możliwość określenia początku ważności po raz pierwszy pojawiła się również w przypadku winiety elektronicznej rocznej. Roczny wariant winiety elektronicznej także możesz nabyć w dowolnym momencie w ciągu roku, przy czym okres ważności jednego roku liczony będzie od wybranego dnia początku ważności. Przykładowo, jeśli kupisz winietę elektroniczną roczną w dniu 22.11.2021 r., a początkiem ważności będzie data zakupu, będzie ona ważna do dnia 21.11.2022 r., godzina 23:59:59.

Początek okresu ważności dla wszystkich trzech rodzajów winiet elektronicznych możesz przy zakupie przesunąć maksymalnie o trzy miesiące.
 

Co się stanie, jeśli przy zakupie winiety elektronicznej popełnię błąd i przez pomyłkę kupie ją na inny numer rejestracyjny? Czy transakcja może zostać anulowana?

Jeśli kupujesz winietę elektroniczną w sklepie internetowym i chcesz, aby obowiązywała natychmiast po uiszczeniu opłaty, zwróć uwagę na wpisywane dane. Jeśli wszystko potwierdzisz, zapłacisz, a następnie stwierdzisz, że dane są nieprawidłowe, nie możesz ich zmienić ani anulować.
Jeśli przy zakupie winiety elektronicznej korzystasz ze sklepu internetowego i odroczysz początek jej ważności, możesz poprawić błędnie wprowadzone dane aż do dnia początku ważności winiety elektronicznej. A mianowicie: możesz dokonać jednej zmiany numeru rejestracyjnego i jednej zmiany początku ważności winiety elektronicznej.
 

W jaki sposób dowiem się, kiedy kończy się ważność mojej winiety elektronicznej?

Do wyboru jest kilka sposobów ustalenia, kiedy kończy się ważność winiety elektronicznej. Możesz to sprawdzić online na stronie internetowej, gdzie wystarczy wybrać kraj rejestracji i numer rejestracyjny pojazdu. Inna opcja jest taka, że przesłanie Ci powiadomienia pozostawisz nam. Jeśli przy zakupie winiety elektronicznej podasz kontakt do siebie i zaznaczysz, że chcesz otrzymać powiadomienie o zbliżającym się końcu okresu ważności, wyślemy Ci je.
 

Czy moja winieta elektroniczna zachowa ważność nawet po zmianie numeru rejestracyjnego pojazdu?

Winiety elektronicznej nie można przenieść z jednego pojazdu na inny (podobnie zresztą jak poprzedniej winiety w formie naklejki) i jest ważna tylko dla numeru rejestracyjnego, który wybrałeś.
 

Jak postępować w sytuacji, jeśli pojazd ma wydane jednorazowe tablice rejestracyjne?

W razie konieczności skorzystania z drogi płatnej przez pojazd z jednorazowymi tablicami rejestracynymi konieczne jest wykupienie krótkoterminowej winiety elektronicznej.

Szerokiej drogi i miłej podróży!